Výrobci zářivkových trubic osazených SMD čipy je vyvinuli tak, aby byly kompatibilní se starými fluorescenčními trubicemi v tělesech s tlumivkou a startérem. Mají tedy běžně známé patice T5, T10 a T8. Pasují tím pádem do stejných koncovek, pouze musíte ze starého tělesa odpojit startér a předřadník. Jejich přednosti jsou zřejmé již ze samotného principu – značná úspora elektrické energie, několikanásobně delší životnost, absence nepříjemného blikání a možnost využít větší rozsah nabízené teploty chromatičnosti.
Vyrábí se ve standardních délkových rozměrech 60 a 120 cm, případně 150 cm a pro každý z nich jsou na trhu k dispozici tři základní druhy bílého světla:
Studená bílá– pro osvětlení pracovních desek v kuchyni, v dílně, nad psacím stolem, v kanceláři nebo na pracovišti v manuálním provozu. Teplota chromatičnosti (barva světla) je od 5000 do 7000 K.
Teplá bílá– vhodná naopak pro odpočinek, do obývacích pokojů, ložnic, dětských pokojů. Barva světla odpovídá hodnotě 3000 – 4000 K.
Neutrální bílá– přibližuje se nejvíce dennímu slunečnímu světlu v dopoledních hodinách. Je ideální v koupelnách, na osvětlení chodeb a schodišť a dalších přechodových prostor mezi odpočinkovou zónou a pracovištěm. Teplota chromatičnosti 4000 – 5000 K.
Jak se trubice zapojují
Zakoupením LED zářivek 120 cmteprve začíná proces instalace. Především bychom měli zdůraznit, že výměnu stávající skleněné trubice za plastovou polovodičovou by měl provádět odborník. Jde totiž o zásah do elektroinstalace a nestačí pouze odebrat starou trubici a nahradit jí novou. Zatímco stará svítidla na bázi fluorescenčního jevu využívají startér a elektromagnetický předřadník, polovodičové zářivky pracují na jiném principu.
Pro montáž osobou s odbornými znalostmi zpravidla postačí znát schéma zapojení. Ta bývají dvojího druhu. Prvním z nich je instalace svítidla se zapojením fáze a nuláku vždy pouze na jedné straně zářivky, přičemž jeden kolík je fáze a druhý nulový vodič. U druhého typu se zapojuje celá jedna strana trubice na fázi a ta druhá na nulák.