Dohledávání v historických pramenech, nebo snad i v záznamech jednotlivých bank by bylo velmi pracné a zdlouhavé. Navíc by byl výsledek velmi nejistý, protože nikdo nebude vědět, zda to bylo opravdu poprvé.
No, ponecháme historii stranou, i když by možná byla zajímavá. Podíváme se raději do současnosti, na současné půjčky. Nebo hypotéky, chcete-li. I když, každý výraz v podstatě znamená totéž, je to něco malinko jiného.
Půjčkou rozumíme nižší částky se splatností do kratší doby. U hypotéky je to pravý opak, totiž větší částka se splátkou na delší časové období.
Ptáte se kolik přesně? Tato částka není nikde stanovena žádným zákonem, a ani žádná banka ani společnost to nedefinuje naprosto přesně. Každá to má nastavené jinak, takže například částku čtyři sta tisíc dostanete na patnáct let jako půjčku tamhle, a jako hypotéku tuhle. Také ve velké většině případů, pokud se jedná o dům, či bydlení všeobecně, nazývá se to hypotékou, na jinou věc půjčkou. A na hypotéku ve velké většině případů musíte ručit nemovitým majetkem.
V každém případě však musíte být solventní natolik, abyste mohli splácet předem dohodnutou měsíční splátku. A neměli byste mít žádné dluhy jinde, ani být zanesen v registru dlužníků. Pokud tam máte škraloup, ve většině případů pohoříte už při žádosti o cokoli. Stejné je to, pokud nejste schopni doložit své příjmy natolik, abyste dosáhli bankou stanovených hodnot.
Americká hypotéka bez dokládání příjmů je v tomto však takovou světlou výjimkou. Žádné dokládání příjmu se zde nekoná, tudíž odpadá agenda kolem toho a hypotéka zde bývá vyřízena většinou již do druhého dne, pokud ovšem budete souhlasit s podmínkami společnosti. Pokud ano, nic nebrání tomu, abyste neměli do druhého dně požadovanou částku na svém bankovním či jiném účtu. Takto rychle peníze nedostane asi nikde na světě.