Pokud jste se konečně rozhodli pořídit si nějakého zvířecího miláčka a děti vás k tomu postupně nahlodali, je čas vybrat to správné. Vybírat byste měli hned podle několika kritérií – prostor, který můžete zvířátku dopřát, vaše časové možnosti, vaše preference a podceňovat byste neměli ani případné alergie, které v poslední době nejsou nic neobvyklého. Pokud by záleželo jenom na dětech, měli byste doma klidně celý zvěřinec, ale nic takového se vám v bytě nepoštěstí. V případě že vaše volba padne na čtyřnohého chlupatého kamaráda, buďte racionální. Není totiž nic příjemného, vracet po pár měsících pejska do útulku, navíc i pro pejska se bude jednat o velmi traumatický okamžik.
Pokud už pomalu nezvládáte odolávat náporu dětí a přeci jenom byste jim chtěli pořídit nějaké zvířátko, nejprve byste si měli zjistit, zda se vaše dítě dokáže vůbec o zvíře postarat. Vhodnou alternativou je přihlásit ho do dětského kroužku. Pokud ho to tam bude i po půl roce stále bavit, můžete mu bez obav pořídit vlastní zvíře a nemusíte se bát, že by posléze veškerá starost o něj skončila na vašich bedrech. V prvotní řadě byste to ale měli být hlavně vy, kteří si před pořízením zvířete zjistí všechny potřebné informace. Vždy na něho totiž budete z povzdáli dohlížet.
Nejčastější chovaná zvířata a jejich péče o ně
Pokud se přeci jenom necítíte na pejska nebo kočku a jednoduše víte, že byste na jejich péči neměli dostatek času. Můžete zvolit i další zvířátka, která už nejsou tak náročná na váš čas.
· Rybičky
Práce s nimi je téměř nulová – stačí jim jednou za čas vyměnit vodu v akvárku a pravidelně je krmit. Navíc akvárko může působit jako příjemná dekorace. Ovšem i rybičky mají svojí nevýhodu, nikdy se s nimi nepomazlíte.
· Pavouci nebo hadi
Jedná se spíše o koníček než o domácí zvířátko. Navíc pro děti bychom tyto zvířata raději nedoporučovali.
· Křečci a myši
Tyhle zvířátka jsou aktivní hlavně v noci, takže se s nimi moc nepomazlíte. Ovšem zase nebudete potřebovat tolik místa, klec křeček nebo myš příliš velkou nepotřebují.