Je pochopitelné, že nové technologie sebou přináší také nové problémy. Ty vnímá zejména ta starší generace, zatímco ta mladší se zaměřuje spíše na výhody. A jednou z těch nejhlavnějších je obava ze zneužití údajů, které díky těmto technologiím získáme.
Pokud se přihlásíme na sociální sítě či použijeme například na mobilním telefonu navigaci, pak přístroj používá i lokalizační systém GPS, aby zjistil vaši polohu. Tu využívá například k doporučování reklam. Je to ale vše, k čemu mohou být tyto údaje využity?
Jednou z hlavních obav, které lidé, co se týče moderních „chytrých“ technologií týče, mají, je právě zneužitelnost informací získaných jejich prostřednictvím třetí osobou. Bojí se, že existují lidé, kteří mohou jejich prostřednictvím sledovat prakticky každý váš krok. Je ale tato obava oprávněná?
Podívejme se na sledování vozidel RMC systém, které je stále častější. Prakticky každý nový automobil je vybaven navigačním systémem, který k tomuto účelu slouží. Je vybaven již zmíněným sledovacím systémem GPS, který využívají právě navigace, které jsou ve voze zabudovány.
Problém je, že tato data mohou být přístupna i jiným lidem, než je řidič a případně spolujezdci. A díky tomu tak mohou mapovat pohyb vozu a tedy i řidiče. To se již podobá sledování a porušování soukromí. A to se mnoha lidem nelíbí. Je tento systém ale takto využíván?
Popravdě, tento způsob využívají především půjčovny. Ty jím vybavují své vozy a pojišťují si tak, že jim je lidé, kteří si je půjčili, vrátí. A pokud ne, pak jej budou moci snadno najít a dostat zpět. Není třeba dodávat, jak výhodné to pro majitele půjčovny je.
Pokud však jde o soukromé, osobní vozy, pak zde není příliš důvodů k obavám. Za prvé, zdaleka ne každý vůz, brázdící naše silnice, je tímto systémem vybaven. Popravdě, je jich menšina, takže se to rozhodně nevyplatí. Nedá se totiž předem určit, kdo si daný vůz koupí a popravdě, u většiny lidí se sledování rozhodně nevyplatí.
Můžete tedy být v tomto ohledu naprosto v klidu. Rozhodně vás nikdo nesleduje.